• نشست هم­اندیشی دولت و بخش خصوصی نشست هم­اندیشی دولت و بخش خصوصی
     نشست هم­اندیشی تولیدکنندگان بخش خصوصی و دولت در حاشیه یازدهمین نمایشگاه صنعت تهران با مشاركت سازمان سرمايه‌گذاري و كمك‌هاي فني و اقتصادي ايران و با هدف بررسی راهکارهای رفع موانع تولید و تجارت در کشور با حضور تعدادی از نمایندگان دولت و جمعی از تولیدکنندگان بخش خصوصی 16 مهر ماه سال جاری در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید.

    این گردهمایی که قرار بود با حضور وزرای صنعت و معدن و تجارت،تعاون و کار و رفاه اجتماعی،امور اقتصاد و دارایی وهمچنین رییس­کل بانک مرکزی برگزار شود با یکساعت تاخیر در جمع تعدادی از تولیدکنندگان و صنعتگران آغاز شد. مهندس روغنی، رمزی و صادقی نیارکی از جمله مسئولین حاضر دراین نشست بودند. 

    مهندس حسن توکلی طرقی مدیر گروه تولیدی کشاورزی توکلی و کارآفرین برتر ملی از مدعوین و سخنرانان حاضر در این نشست با اشاره به این موضوع که عدم حضور مسئولین در این نشست­ها به یک رسم تبدیل شده است گفت: امیدواریم مسئولین به اهمیت این جلسات پی ببرند چراکه درحال حاضر مشغله ای واجب تر از این وجود ندارد و من به نمایندگی از همه دوستان عذرخواهی می کنم.
  مهندس توکلی درباره مشکلات کلی صنعت و اینکه همه از وجود این مشکلات آگاهیم گفت: ما به راحتی با آگاهی از این مشکلات می­توانیم یک نسخه کلی برای درمان آن بنویسیم؛ مجموعه توکلی به عنوان یک واحد بزرگ تولیدی با زیرمجموعه هایی در زمینه کشاورزی، دامپروری و بازرگانی بخش عمده ای از تولید را دربرگرفته امیدواریم این صحبت ها بتواند معضلات بزرگ صنعت را مطرح کند.
     وی در ادامه افزود: متاسفانه به محض اینکه صنعت به خود شکلی می­گیرد و حداقل به مشکلات موجود عادت می­کند و با شکلی ثابت به حرکت و پویایی خود ادامه می دهد بلافاصله طرحی مانند هدفمندی یارانه ها مثل یک موشک این روند را ویران می کند.
     مدیرعامل شرکت صنایع شیر تهران در ادامه با اشاره به اینکه طرح هدفمند کردن یارانه ها به ضرر تولیدکنندگان بوده،  این طرح را راهی برای نجات خود دولت دانست و گفت: چه کسی جوابگوی این خسارت بزرگ به تولیدکنندگان خواهد بود. اقتصاد کشور ما اقتصادی بر پایه امور بانکی است 80% مشارکت بانک و 20% سرمایه­گذار و به این صورت یک بنگاه اقتصادی شکل می گیرد. امروز یک جو ناامنی بین سرمایه­گذار و تولیدکننده به وجودآمده و بانک ها به عنوان تنها پایه تامین سرمایه کشور، دیری نمی پاید که این فضای ناامن صنعت را به اضمحلال بکشانند و ما بیم این داریم که ازاین به بعد با ادامه این روند اگر فکر اساسی نشود دچار بحران های دیگری از جمله بحران کارگری شویم.
    وی با اشاره به ناامن بودن فضای تولید و عدم حمایت بانک ها در این شرایط از مسئولین خواست تا آرامش را به سیستم بانکی و تولید کشور بازگردانند.
    مهندس توکلی درباره ادغام دو وزارتخانه صنایع و بازرگانی گفت: این کار هیچ توجیه و منفعتی برای صنعت نداشت. فقط یکسال زمان می برد که ما اسامی جدید را به ذهن بسپاریم آیا هزینه ای کاهش پیدا کرد؟ ما با به هم زدن بسترها فقط تولیدکننده را درگیر حواشی کرده و از مسیر اصلی خود خارج می کنیم.
     وی با بیان بحث تفاوت نرخ ارز که در حدود یکسال است اجرایی نمی شود خطاب به مسئولین گفت: ترتیبی داده شود تا کسانی که از صندوق ذخیره ارزی استفاده می کنند از آن بهره مند شوند.
     مهندس توکلی  موضوع واردات را از دیگر مشکلات عذاب آور در صنعت دانست و افزود: واردات معمولا با الفاظ خوب در ذهن مردم نشسته است، با هر مسئولی که صحبت می کنیم از عبارات «برای آرامش مردم»، «برای رفاه مردم» و... در مورد واردات استفاده می کنند. من به عنوان یک تولیدکننده که در زمینه فراورده های گوشتی فعالیت دارم می بینم که­امروز­گوشت­ برزیلی از هزاران کیلومتر آن­طرف­تر وارد کشور می­شود و بازار تولید گوشت را در داخل از بین می برد اماگوشت تولید داخل با وجود قیمت کمتر به خاطر واردات به فروش نمی رود آیا نمی شد به جای گوشت، مواد آماده مصرف وارد شود؟ برنامه­ریزی انجام شود؟ دام زنده وارد شود تا اشتغال ایجاد شود؟ امروز بخش عمده ای از کشتارگاه های ما تعطیل شده اند ما امیدواریم ترتیبی داده شود که حداقل مایحتاج پروتئینی مردم به زودی سروسامان داده شود.
  مهندس توکلی بحث شیر یارانه ای و مشکلات آن را از معضلات عمده تولیدکنندگان دانست و گفت: ما با داشتن دومین رتبه توزیع شیر در سطح شهر تهران با بهره ای که به بانک می دهیم با بحران های زیادی روبه رو هستیم؛ انگار تا هر چیزی به سرو صدا و بحران نرسد کسی برای حل آن کاری نمی کند. امید اینکه قبل از بحران، چاره جویی کنیم.
  مدیر گروه تولیدی کشاورزی توکلی با بیان اینکه معضلات صنعت با یک جمله قابل حل است و  احتیاجی به سمینار و همایش ندارد، خطاب به بانک­ها و مسئولین اقتصادی گفت: راه حل این است که همین امروز اعلام کنید کلیه تعهدات واحدهای تولید به مدت10  تا  20 سال  تقسیط شود تا آرامش به تولیدکننده باز گردد. تولیدکننده ما متاسفانه درکمال نامهربانی به خاطر عقب افتادن قسط دچار مشکل شده این که جرم نیست! وامی دریافت شده و تولیدکننده  بنا بر مشکلات تولید نتوانسته بازپرداخت کند باید با حضور تیم کارشناسی این مشکل حل شود نه اینکه تولیدکننده را یک مفسد اقصادی معرفی کنیم!
     مهندس توکلی  حضور در مراسم و همایش های این چنینی صنعت را مانند مراسم ترحیم یک جوان دانست که درآن همه از خوب بودن آن جوان یاد می کنند و افزود: وقتی ما در این جلسات حضور داریم درددل­ها تازه می­شوند. مشکلات ما راه حل مشخصی دارد، یک سال از هدفمند شدن یارانه ها می گذرد اما هنوز بودجه به تولیدکننده تعلق نگرفته کی قرار است این اتفاق بیفتد؟! وقتی که این مریض از دنیا رفت و در یک واحد تولیدی بسته شد؟ همه ما می دانیم که اگر در یک واحد تولیدی بسته شود دیگر باز گشت به عرصه تولید برایش غیر ممکن می شود.
     وی در ادامه افزود: تولیدکننده ایرانی همواره ثابت کرده که هر جا دولت حامی بوده به خوبی عمل کرده است واین موضوع در دوران هشت ساله دفاع مقدس که دولت تمام هم وغم خودرا بایاری و کمک های مردمی به کاربرد به خوبی ثابت شد.
     از دیگر سخنرانان دراین نشست خلیلی دبیر خانه صنعت و معدن استان تهران و حسینی عضو هیئت رئیسه و خزانه دار اتاق بازرگانی،صنایع و معادن تهران بودند.     
     لازم به ذکر است در این نشست آقایان جهانگیر قره باغی(مدیر بازرگانی خارجی گروه)،دکتروحید نثایی(مدیر تحقیق و توسعه بازار شرکت صنایع شیر تهران) و مهندس مصطفی رهگذر(مدیر روابط عمومی و تبلیغات گروه) نیز حضور داشتند.